Wśród naszych Klientów często słyszymy obawy o bezpieczeństwo danych zebranych na serwerach. Niejednokrotnie “serwerem” jest zwykły komputer, schowany pod biurkiem i niedotykany od wielu lat.

Równie często spotykamy środowiska pracujące na sprzęcie z początku lat 2000. Zazwyczaj też – systemy operacyjne są na nich zainstalowane bezpośrednio, co oznacza konieczność żmudnego kopiowania lub odzyskiwania danych z dysków twardych w przypadku awarii – wiekowego już – sprzętu.

W tym miejscu wychodzimy Klientom na przeciw oferując dostęp do niedrogiego sprzętu poleasingowego, który stanowi idealną bazę do uruchomienia środowiska wirtualnego, a następnie przeprowadzamy operację przenoszenia serwerów fizycznych do maszyn wirtualnych.

Zauważyliśmy, że większość Klientów na polskim rynku stosuje rozwiązania firmy Microsoft, rzadziej – środowiska Linux. Aby zachować pełną kompatybilność – środowiska wirtualne wdrażamy przede wszystkim w oparciu o platformę Microsoft Hyper-V Server.

Wirtualizacja pozwala wyraźne skrócenie czasu potrzebnego na obsługę oraz migrację maszyn wirtualnych na nowe maszyny fizyczne. Za pomocą kilku kliknięć myszą jesteśmy w stanie przenieść maszynę na nowy sprzęt, odtworzyć z kopii zapasowej, albo uruchomić i skonfigurować zupełnie nowy serwer, dzięki czemu Klient, już po kilkunastu minutach, może rozpocząć nowy projekt.

Jaki jest główny zysk dla Klienta? Przede wszystkim bezpieczeństwo danych. Wraz ze środowiskami wirtualnymi – wdrażamy rozwiązania tworzące kopie zapasowe każdej maszyny, co pozwala na spokojny sen Klienta i pewność, że dane operacyjne są w pełni bezpieczne.

W niedużych środowiskach istotnym aspektem jest zachowanie maksymalnego poziomu bezpieczeństwa danych przy minimalizowaniu kosztów wdrożenia i utrzymania rozwiązań.

W takich środowiskach wykorzystujemy powszechnie dostępne narzędzia, najczęściej darmowe dla użytku komercyjnego lub, których koszt zakupu licencji nie przekracza kilkudziesięciu dolarów.

Jako miejsce przechowywania kopii bezpieczeństwa zawsze zalecamy stosowanie zewnętrznych systemów pamięci (NAS), niezależnych od samych serwerów, co pozwala zmaksymalizować bezpieczeństwo kopii zapasowych, a jednocześnie nie wymaga ogromnych nakładów finansowych na serwery dedykowane pod przechowywanie kopii zapasowych.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!